Loading...

High School Roundup | Aces stay hot, rout Cougars

Loading…

From staff reports

Friday, January 11, 2019

EDENTON — The John A. Holmes boys' basketball team defeated South Creek 55-30 Wednesday night at John A. Holmes High School.

Zion Boston scored nine points, Nakevin Hill scored nine points with five assists, Mitjonta Stanley posted seven points and Keimonte Raynor had six points in the win for the Aces (9-0).

After a sluggish first half, the Aces out scored South Creek 24-10 to take a 47-24 lead at the end of three quarters.

The Cougars from Robersonville fall to 0-11 on the season.

First Flight 74, Camden 58: The Bruins (6-5) lost the non-conference game at First Flight Wednesday night.

Tim Aydlett led Camden with 22 points, 10 rebounds and two assists, Bradley Harrell and Maximus Reid followed with 10 points each.

Dylan Blake paced First Flight (7-6) with 19 points, Jordan High followed with 14 points and Grayson Bell posted 11 points in the win.

Hertford County 57, Pasquotank 49: The Panthers (3-7, 0-1 Northeastern Coastal Conference) lost their conference opener Wednesday.

Keondre Rodgers led Hertford County (6-6, 1-0 NCC) with 17 points in the win.

GIRLS BASKETBALL

Hertford County 46, Pasquotank 23: The Lady Panthers (3-7, 0-1 Northeastern Coastal Conference) lost the league game at home Wednesday evening.

Desiree Askew led Hertford County (5-7, 1-0 NCC) with 14 points.

First Flight 56, Camden 19: The Lady Bruins (3-8) lost the non-conference game at First Flight Wednesday.

Keely Williams led Camden with five points, while Kennedy Lighty posted eight rebounds.

Jaylan Ulmer paced First Flight (6-0) with 17 points, five steals and four rebounds, while Emma Richards scored 10 points in the win.

John A. Holmes 54, South Creek 26: The Lady Aces (6-3) secured the non-league win at home Wednesday.

SWIMMING

The Camden girls and the Currituck boys swimming teams finished in first place at a swimming meet at Albemarle Family YMCA Wednesday.

The Camden girls posted 74 points, John A. Holmes and Pasquotank were tied for second with 73 points each, Currituck was fourth with 42 points and Northeastern was fifth with 37 points.

The Currituck boys posted 111 points, Camden was second with 70 points, Edenton took third place with 62 points, Northeastern was fourth with 25 points and Pasquotank was fifth with 14 points.

Paige Strecker (200 freestyle) and Hannah Davis (200 individual medley and 100 breaststroke) earned wins for the Camden girls.

The Pasquotank girls' 200 medley relay of Audrey Walton, Vy Bui, Jesse Dennis and Sophie Clarkson, the 200 freestyle relay of Dennis, Clarkson, Alex Quintero and Aalyah McClease, the 400 freestyle relay of Dennis, Walton, McClease and Clarkson and Dennis in the 100 butterfly earned wins.

Northeastern's Julianna Connor (girls' 50 freestyle and 400 freestyle) and Abby Furst (100 freestyle) secured wins in their events for the Lady Eagles.

The Currituck girls’ 200 medley relay team of Alexis Indoe, Mollie Lanigan, Callie Basnett and Brooke DeCant finished second in the event.

Indoe won the 100 backstroke, while Lanigan also finished second in the girls' 100 breaststroke.

The Edenton girls posted second-place finishes from Kaelly Styons in the 200 freestyle, Abigail Ali in the 200 IM, Molly White in the 100 butterfly and the 400 freestyle relay of Alyssa Goodwin, Styons, Amy Turner and Molly White.

The Camden boys had wins from its 400 freestyle, 200 medley and freestyle relay teams of Gabe Snyder, Gabriel Keeling, Christopher Praisler and Nathan Royal, Snyder in the 200 freestyle, Royal in the 50 freestyle, Praisler in the 100 backstroke and Keeling in the 100 breaststroke.

Currituck’s Caleb Noerr (boys' 200 IM), Gabriel Hanke (100 butterfly and 400 freestyle), Gabriel Daneker (100 freestyle) were winners.

Edenton's boys' 200 medley relay team of Brayden Johnson, Brady Armstrong, Jack Bobbit and Shane Spruill took third in the event, Spruill was second in the 100 freestyle, Johnson was second in the 100 backstroke.

Northeastern's Wyatt Johnson (50 freestyle), the boys' 200 freestyle relay of Johnson, Skylar Sorenson, Peter Breaux and Cameron Pureza finished third, while its 400 freestyle relay of Johnson, Nick Sorenson, Pureza and Breaux was second in the event.

The Pasquotank boys' 200 medley relay team of Jalen Haist, Ian Ford, Chandler Walton and Nick Payne was fourth in the event.

Loading…