BC-TV SportsWatch,1232

Sports on TV

The Associated Press

(All times Eastern)

Schedule subject to change and/or blackouts

Saturday, August 1

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL

3 a.m.

FS1 — AFL: Sydney at St. Kilda

4 a.m. (Sunday)

FS2 — AFL: Collingwood at Fremantle

AUTO RACING

6:55 a.m.

ESPN2 — Formula One: Practice 3, Silverstone Circuit, Towcester, United Kingdom

8:55 a.m.

ESPN — Formula One: Qualifying, Silverstone Circuit, Towcester, United Kingdom

3 p.m.

FS1 — MotoAmerica Superbike: Day 1, Michelin Raceway Road Atlanta, Braselton, Ga.

BOXING

9 p.m.

SHO — Showtime Championship Boxing: Stephen Fulton vs. Angelo Leo (Super-Bantamweights), Sun Arena, Uncasville, Conn.

GOLF

7:30 a.m.

GOLF — EPGA Tour Golf: The Hero Indian Open, Third Round, DLF Golf and Country Club, Haryana, India

12 p.m.

GOLF — PGA Tour Golf: The WGC-FedEx St. Jude Invitational, Third Round, TPC Southwind, Memphis, Tenn.

2 p.m.

CBS — PGA Tour Golf: The WGC-FedEx St. Jude Invitational, Third Round, TPC Southwind, Memphis, Tenn.

GOLF — PGA Tour Champions Golf: The Ally Challenge, Second Round, Warwick Hills Golf & Country Club, Grand Blanc, Mich.

4:30 p.m.

GOLF — LPGA Tour Golf: The LPGA Drive On Championship, Second Round, Inverness Club, Toledo, Ohio

7 p.m.

GOLF — PGA Tour Golf: The Barracuda Championship, Third Round, Old Greenwood GC, Truckee, Calif.

HORSE RACING

1 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, N.Y.

3 p.m.

FS2 — NYRA: Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, N.Y.

4 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, N.Y.

6 p.m.

FS2 — NYRA: Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, N.Y.

7 p.m.

NBCSN — Trackside Live!

9 p.m.

NBCSN — Breeders' Cup Challenge Series: The Grade I Bing Crosby Stakes, Del Mar Racetrack, Del Mar, Calif.

KBO BASEBALL

4:55 a.m.

ESPN — SK at KT

3:55 a.m. (Sunday)

ESPN — Hanwha at LG

LACROSSE

1 p.m.

NBC — PLL: Atlas vs. Redwoods, Zions Bank Stadium, Herriman, Utah

MLB BASEBALL

6 p.m.

FS1 — Cincinnati at Detroit

7 p.m.

FOX — Boston at NY Yankees OR Houston at LA Angels

10 p.m.

MLBN — Texas at San Francisco (joined in progress)

NBA BASKETBALL

1 p.m.

ESPN — Seeding Games: Miami vs. Denver, Disney's Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

3:30 p.m.

ESPN — Seeding Games: Utah vs. Oklahoma City, Disney's Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

6 p.m.

ESPN — Seeding Games: New Orleans vs. LA Clippers, Disney's Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

8:30 p.m.

ESPN — Seeding Games: LA Lakers vs. Toronto, Disney's Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

NHL HOCKEY

12 p.m.

NBCSN — Eastern Conference Qualifying Round: NY Rangers vs. Carolina, Game 1, Scotiabank Arena, Toronto

3 p.m.

NBC — Western Conference Qualifying Round: Chicago vs. Edmonton, Game 1, Rogers Place Arena, Edmonton, Alberta

4 p.m.

NBCSN — Eastern Conference Qualifying Round: Florida vs. NY Islanders, Game 1, Scotiabank Arena, Toronto

8 p.m.

NBC — Eastern Conference Qualifying Round: Montreal vs. Pittsburgh, Game 1, Scotiabank Arena, Toronto

10:30 p.m.

NBCSN — Western Conference Qualifying Round: Winnipeg vs. Calgary, Game 1, Rogers Place Arena, Edmonton, Alberta

RUGBY

3 a.m.

ESPN 2 — Super Rugby: Hamilton at Christchurch

5:30 a.m.

FS1 — NRL: Penrith at Manly Warringah

9 p.m.

FS2 — NRL: Parramatta at Canterbury

11:30 p.m.

ESPN2 — Super Rugby: Dunedin at Auckland

2 a.m. (Sunday)

FS2 — NRL: Newcastle at Melbourne

SOCCER (MEN'S)

8 p.m.

ESPN2 — MLS is Back Tournament: San Jose vs. Minnesota United, Quarterfinal, ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

10:30 p.m.

FS1 — MLS is Back Tournament: NY City FC vs. Portland, Quarterfinal, ESPN Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

TENNIS

8:30 a.m.

TENNIS — The 2020 (Re)Open: Ultimate Tennis Showdown 2: Women's Semifinals & Men's Round Robin

2 p.m.

CBSSN — WTT: New York vs. Philadelphia, Semifinal, White Sulphur Springs, W.Va

2:30 p.m.

TENNIS — The 2020 (Re)Open: Ultimate Tennis Showdown 2: Men's Round Robin

5 p.m.

CBSSN — WTT: Chicago vs. Orlando, Semifinal, White Sulphur Springs, W.Va

WNBA BASKETBALL

4 p.m.

NBATV — Minnesota vs. Connecticut, IMG Academy, Bradenton, Fla.

6 p.m.

NBATV — Washington vs. Chicago, IMG Academy, Bradenton, Fla.

8 p.m.

CBSSN — Los Angeles vs. Seattle, IMG Academy, Bradenton, Fla. ---

Sunday, August 2

AUSTRALIAN RULES FOOTBALL

4 a.m.

FS2 — AFL: Collingwood at Fremantle

5 a.m. (Monday)

FS1 — AFL: Western at Port Adelaide

AUTO RACING

9:05 a.m.

ESPN — Formula One: The British Grand Prix, Silverstone Circuit, Towcester, United Kingdom

12 p.m.

NBC — IMSA: WeatherTech Sports Car Championship, Road America, Elkhart Lake, Wis.

3 p.m.

FS1 — MotoAmerica Superbike: Day 2, Michelin Raceway Road Atlanta, Braselton, Ga.

NBCSN — NASCAR Cup Series: The Foxwoods Resort Casino 301, New Hampshire Motor Speedway, Loudon, N.H.

GOLF

7 a.m.

GOLF — EPGA Tour Golf: The Hero Indian Open, Final Round, DLF Golf and Country Club, Haryana, India

1 p.m.

GOLF — PGA Tour Golf: The WGC-FedEx St. Jude Invitational, Final Round, TPC Southwind, Memphis, Tenn.

3 p.m.

CBS — PGA Tour Golf: The WGC-FedEx St. Jude Invitational, Final Round, TPC Southwind, Memphis, Tenn.

GOLF — PGA Tour Champions Golf: The Ally Challenge, Final Round, Warwick Hills Golf & Country Club, Grand Blanc, Mich.

5 p.m.

GOLF — LPGA Tour Golf: The LPGA Drive On Championship, Final Round, Inverness Club, Toledo, Ohio

7 p.m.

GOLF — PGA Tour Golf: The Barracuda Championship, Final, Old Greenwood GC, Truckee, Calif.

HORSE RACING

1 p.m.

FS2 — NYRA: Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, N.Y.

4 p.m.

FS1 — NYRA: Saratoga Live, Saratoga Race Course, Saratoga Springs, N.Y.

KBO BASEBALL

3:55 a.m.

ESPN — Hanwha at LG

LACROSSE

12 p.m.

NBCSN — PLL: Archers vs. Whipsnakes, Zions Bank Stadium, Herriman, Utah

MLB BASEBALL

1 p.m.

TBS — NY Mets at Atlanta

4 p.m.

MLBN — LA Dodgers at Arizona OR Texas at San Francisco

7 p.m.

ESPN — Boston at NY Yankees

NBA BASKETBALL

3:30 p.m.

ABC — Seeding Games: Portland vs. Boston, Disney's Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

6 p.m.

NBATV — Seeding Games: Sacramento vs. Orlando, Disney's Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

8 p.m.

ABC — Seeding Games: Milwaukee vs. Denver, Disney's Wide World of Sports Complex, Orlando, Fla.

NHL HOCKEY

2 p.m.

USA — Western Conference Qualifying Round: Arizona vs. Nashville, Game 1, Rogers Place Arena, Edmonton, Alberta

3 p.m.

NBC — Eastern Conference Round Robin: Philadelphia vs. Boston, Scotiabank Arena, Toronto

6:30 p.m.

NBCSN — Western Conference Round Robin: St. Louis vs. Colorado, Rogers Place Arena, Edmonton, Alberta

8 p.m.

NHLN — Eastern Conference Qualifying Round: Columbus vs. Toronto, Game 1, Scotiabank Arena, Toronto

9 p.m.

NBCSN — Eastern Conference Qualifying Round: Columbus vs. Toronto, Game 1, Scotiabank Arena, Toronto (joined in progress)

10:30 p.m.

NBCSN — Western Conference Qualifying Round: Minnesota vs. Vancouver, Game 1, Rogers Place Arena, Edmonton, Alberta

SOCCER (MEN'S)

8 p.m.

FS1 — Liga MX: Guadalajara at Santos Laguna

TENNIS

11 a.m.

TENNIS — The 2020 (Re)Open: Ultimate Tennis Showdown 2: Men's Semifinals

12 p.m.

CBS — WTT: TBD, Championship, White Sulphur Springs, W.Va.

3 p.m.

TENNIS — The 2020 (Re)Open: Ultimate Tennis Showdown 2: Men's & Women's Finals

WNBA BASKETBALL

1 p.m.

ESPN — Phoenix vs. New York, IMG Academy, Bradenton, Fla.

3:30 p.m.

NBATV — Atlanta vs. Indiana, IMG Academy, Bradenton, Fla.

6 p.m.

ESPN2 — Dallas vs. Las Vegas, IMG Academy, Bradenton, Fla. ---

Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.